Oralna kirurgija
Oralna kirurgija grana je dentalne medicine koja obuhvaća razne kirurške zahvate u usnoj šupljini pacijenta. Zahvati koje najčešće radimo su vađenje zubi i zaostalih korjenova, operativno ili neoperativno vađenje umnjaka te apikotomija odnosno resekcija korijena zubi.
Operativno vađenje
Zahvat koji se provodi u lokalnoj anesteziji i u potpunosti je bezbolan. Težina zahvata i oporavak ovisi o tome kako je zub položen u čeljusti. Ponekad operativno vađenje uključuje i odstranjivanje dijela kosti kako bi omogućili što lakši izlazak zuba. Bez obzira na težinu zahvata svi pacijenti dobivaju lijekove i sve potrebne informacije kako bi spriječili postoperativne komplikacije.
![Image](/images/2020/04/30/operativno-vaenje.jpg)
![Image](/images/2020/04/30/umnjak.png)
Umnjaci
Umnjaci koji otežano niču, mogu stvarati simptome kao što su bol, oticanje i otežano otvaranje usta. Ako se takva upala ponavlja više od 2 puta godišnje, umnjak je potrebno izvaditi. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolan. Postoperativno je važno pridržavanje uputa koje pacijent dobiva od stomatologa, jer se na taj način sprječavaju dodatne komplikacije. Blaga postoperativna bol i oteklina normalna su pojava nakon ovog zahvata.
Resekcija - Apikotomija
Resekcija korijena zuba je zahvat potreban u slučajevima kada endodoncijom, odnosno liječenjem zuba nismo uspjeli sanirati upalu oko vrha korijena. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i zahtijeva minimalni rez u projekciji vrha korijena.
![Image](/images/2020/04/30/resekcija.png)
![Image](/images/2020/04/30/kotane.png)
Podizanje sinusa - Koštane regeneracije
Operativni zahvat kojim povećavamo prostor za stavljanje implantata. Ukoliko je prošao duži period od nedostatka stražnjih zuba smanjuje se prirodan volumen kosti i onemogućuje postava implantata. Cilj zahvata je nadomjestiti kost u području sinusne šupljine umjetnim materijalom koji će s vremenom okoštati i postati čvrsti temelj za buduće implantate.